PİYASA
Donanım

Snapdragon X işlemcili ASUS Zenbook 14 incelemesi: Diziyi sarsıyor

Snapdragon X işlemcili ASUS Zenbook 14 incelemesi: Diziyi sarsıyor Fotoğraf: Webtekno

Özet

ASUS, Snapdragon X işlemcili Zenbook 14 modelini tanıttı ve Windows tabanlı laptop pazarına yeni bir yaklaşım sundu. Cihaz, ARM mimarisi ve uzun pil ömrüyle dikkat çekerken, performans ve uyumluluk konularında test edildi.

AI YORUMU HaberinAi editör analizi

Bu inceleme, ARM tabanlı laptopların Windows ekosisteminde ne kadar yer edinebileceğini gösteriyor. İşletme profesyonelleri ve hafif taşınabilirlik arayan kullanıcılar için ilgi çekici bir seçenek olabilir. Ancak, bazı yazılım uyumluluk sorunları göz önünde bulundurulmalı.

Kaynak: Webtekno Bu haber, kaynaktaki bilgilerden yararlanılarak HaberinAi tarafından özgün biçimde yazılmıştır; kaynak metin birebir kopyalanmaz, fotoğraf kaynağa bağlantıyla gösterilir. Hata olabilir, ayrıntılar için kaynağa bakın. İçerik ve telif politikası
Okumaya Devam Et
Donanım

Honor Win 2 AnTuTu Testinden 5.7 Milyon Puan Alarak Rekor Kırdı

• DonanımHaber
Honor Win 2 AnTuTu Testinden 5.7 Milyon Puan Alarak Rekor Kırdı
Fotoğraf: DonanımHaber

Oyunculara yönelik tasarlanan Honor Win 2, AnTuTu performans testinde 5,7 milyon barajını aşarak rekor elde etti. Qualcomm işlemciye ve devasa bir bataryaya sahip olan akıllı telefon, 21 Ekim tarihinde resmi olarak görücüye çıkacak.

  • AnTuTu testinde 5.702.964 puan alarak rekor kırdı.
  • 10.100 mAh kapasiteli tek hücreli batarya barındırıyor.
  • Çin’deki sübvansiyonlu satış fiyatı 5.499 yuan olarak açıklandı.

Mobil oyuncular için geliştirilen Honor Win 2, performans testlerindeki skoruyla şimdiden teknoloji kulislerinin odağına yerleşti. AnTuTu V12 platformunda ortaya çıkan sonuç, cihazın donanım gücünü gözler önüne sererken, resmi tanıtım için geri sayım hızlandı.

Sızdırılan teknik verilere göre yeni model gücünü Qualcomm Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 yonga setinden alıyor. Adreno 850 grafik birimiyle desteklenen sistem, LPDDR5X RAM ve UFS 4.1 depolama teknolojileri sayesinde veri aktarımında yüksek hız vadediyor.

Görüntü kalitesinde iddiasını koruyan akıllı telefon, 6,89 inç büyüklüğünde 2K çözünürlüklü düz OLED ekranla geliyor. Oyuncuların rekabetçi seanslarda akıcı bir deneyim yaşamasını amaçlayan panel, 185 Hz yenileme hızı ve 5.920 Hz yüksek frekanslı PWM karartma teknolojisini barındırıyor. Ayrıca ekranı çevreleyen çerçevelerin oldukça ince tutulduğu aktarılıyor.

Enerji tarafında ise standart amiral gemisi modellerin oldukça ilerisinde bir kapasite sunuluyor. Tek hücreli yapıdaki 10.100 mAh batarya, 100W kablolu ve kablosuz şarj desteğiyle uzun süreli kullanım imkanı tanıyor. Isınma problemlerinin önüne geçmek amacıyla cihazda çift fanlı soğutma mekanizması ve çift 1216 büyük hazneli hoparlör yer alacak.

Kamera donanımında ise 200 megapiksellik ana sensör ikinci bir yardımcı kamerayla tamamlanırken, serinin önceki üyesinde bulunan telefoto lens yeni sürümde bulunmuyor. Ultrasonik parmak izi okuyucu, USB 3.2 Gen 1 standardı ve IP68, IP69 ile IP69K suya ve toza dayanıklılık sertifikaları da cihazın diğer artıları arasında gösteriliyor.

Çin pazarındaki satış fiyatı ulusal sübvansiyonların ardından 5.499 yuan seviyesinde belirlenen telefon; Quick Black, Designated Win ve Red/Blue Buff olmak üzere üç farklı renk alternatifiyle raflardaki yerini alacak.

AI YORUMU

Beş milyon yedi yüz bin barajını aşan AnTuTu skoru, mobil işlemci pazarında rekabetin ne denli sertleştiğini net biçimde gösteriyor. 10.100 mAh gibi devasa bir batarya kapasitesini bu denli yüksek performanslı bir donanımla buluşturmak, uzun süredir pil sorunundan şikayetçi olan mobil oyuncular için dengeleri değiştirebilir. Cihazın küresel pazarda nasıl bir fiyatlandırma stratejisiyle konumlandırılacağı, başarısının devamı açısından belirleyici olacak.

Kaynak: DonanımHaber Haberin tam sayfası →

Okumaya Devam Et
Donanım

AutoCAD, Blender ve SketchUp İçin 2026’nın En İyi Laptopları

• Tamindir
AutoCAD, Blender ve SketchUp İçin 2026’nın En İyi Laptopları
Fotoğraf: Tamindir

Profesyonel tasarım programları AutoCAD, Blender ve SketchUp'ı aynı anda çalıştırmak isteyen kullanıcılar için 2026 yılında önerilen laptop özellikleri belirlendi. Casper Excalibur G915 ve G870, Apple MacBook Pro 16 (M5 Max), Dell Pro Max 16 Plus, ASUS ProArt P16 ve MSI Vector 16 HX AI gibi modeller bu kriterleri karşılıyor. Fiyatlar 109.799 TL'den 134.799 TL'ye kadar değişiyor.

  • Minimum 32 GB RAM ve 8 GB VRAM öneriliyor
  • Casper Excalibur G915 fiyatı 134.799 TL
  • Dell Pro Max 16 Plus profesyonel ISV sertifikalı

AutoCAD, Blender ve SketchUp gibi kaynak yoğun tasarım araçlarını bir arada kullanmak, donanım seçiminde yüksek standartlar gerektiriyor. Bu bağlamda, uzmanlar en az 32 GB sistem belleği ve 8 GB VRAM'e sahip NVIDIA RTX serisi ekran kartı bulunan laptopları tavsiye ediyor. İşlemci olarak ise Intel'in H ya da HX serisi ya da AMD'nin Ryzen AI 9 HX serileri tercih ediliyor, çünkü bu işlemciler çoklu iş parçacığı performansında öne çıkıyor.

Bu gereksinimleri karşılayan modeller arasında Casper Excalibur G915 öne çıkıyor. Intel Core Ultra 7 356H işlemci, RTX 5060 ya da RTX 5070 seçenekleri ve 8 GB GDDR7 VRAM ile orta ölçekli Blender sahnelerini sorunsuz render edebiliyor. MediaMarkt'ta 32 GB RAM, 1 TB SSD ve RTX 5060 içeren konfigürasyonun fiyatı 134.799 TL olarak listelenmiş. Daha kompakt bir ekran isteyenler için 15,6 inçlik Casper Excalibur G870, aynı RTX 5060 ve 8 GB VRAM ile 32 GB RAM ve 2 TB SSD paketinde 109.799 TL'ye satılıyor.

Apple'ın taşınabilir gücü MacBook Pro 16 (M5 Max) da listede yer alıyor. Bu modelde birleşik bellek 128 GB'a kadar çıkabiliyor ve ekran kartıyla paylaşıldığı için Blender'da 8‑16 GB VRAM aralığında sınırlamalar bulunabiliyor. Ancak Metal üzerinden GPU render desteği ve macOS uyumluluğu, özellikle SketchUp ve AutoCAD kullanıcıları için avantaj sağlıyor. Fiyat aralığı model konfigürasyonuna göre değişiyor ancak yüksek performanslı bir taşınabilir cihaz arayanlar için cazip bir seçenek.

Kurumsal ortamlara yönelik Dell Pro Max 16 Plus, NVIDIA RTX PRO Blackwell serisi profesyonel kartlarla geliyor; 8 GB'den 24 GB'ye kadar VRAM seçenekleri mevcut. Tek bir CAMM2 yuvası üzerinden 128 GB DDR5-6400 RAM'e kadar genişletilebiliyor ve 100'den fazla ISV sertifikası sayesinde mühendislik ve mimarlık yazılımlarıyla uyumluluk garantileniyor. Bu özellikler, özellikle büyük projeler ve yoğun render iş akışları için kritik öneme sahip.

ASUS ProArt P16 ve MSI Vector 16 HX AI ise renk doğruluğu ve yüksek GPU gücü arayan tasarımcılar için önerilen modeller. ProArt P16, 16 inç OLED paneli ve %100 DCI‑P3 renk alanıyla Pantone onaylı kalem desteği sunuyor; RTX 5070 ya da RTX 5090 seçenekleri bulunuyor. MSI Vector 16 HX AI, RTX 5070 Ti ya da RTX 5080 ve 12‑16 GB VRAM ile Blender Cycles renderlarını yüksek hızda gerçekleştirebiliyor. Her iki cihaz da 240 Hz yenileme ve geniş depolama seçenekleriyle profesyonel kullanım senaryolarını destekliyor.

AI YORUMU

Bu laptop önerileri, yüksek bellek ve güçlü GPU gerektiren tasarım projelerinde çalışan mühendis, mimar ve görsel sanatçılar için kritik bir rehber niteliği taşıyor. Doğru donanım seçimi, render süresini kısaltarak iş verimliliğini artırırken, projelerin zamanında teslim edilmesine de katkı sağlıyor. Özellikle ISV sertifikalı Dell modeli, kurumsal ortamlarda güvenilirlik ve uyumluluk arayan şirketler için önemli bir tercih olabilir. Gelecekte, daha fazla yazılımın GPU hızlandırmalı işlevleri desteklemesiyle bu tür yüksek performanslı laptopların talebi artmaya devam edecektir.

Kaynak: Tamindir Haberin tam sayfası →

Okumaya Devam Et
Mobil

RedMagic 12 Pro Plus Sahneye Çıktı: 8400 mAh Pil ve 185 Hz Ekran

• Vietnam.vn
RedMagic 12 Pro Plus Sahneye Çıktı: 8400 mAh Pil ve 185 Hz Ekran
Fotoğraf: Vietnam.vn

Oyun odaklı akıllı telefon pazarının yeni üyesi RedMagic 12 Pro Plus, Çin'de resmi olarak tanıtıldı. Cihaz, devasa 8400 mAh bataryası, 185 Hz tazeleme oranına sahip ekran altı kameralı paneli ve gelişmiş soğutma sistemiyle dikkat çekiyor. Modelin küresel pazarlara yönelik fiyat ve konfigürasyon detaylarının ise 3 Kasım tarihinde paylaşılması bekleniyor.

  • Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 ve RedCore R5 çipleriyle donatıldı.
  • 185 Hz yenileme hızı sunan 6,85 inçlik ekran altı kameralı ekrana sahip.
  • 8400 mAh bataryası 120W kablolu ve 80W kablosuz hızlı şarjı destekliyor.

Mobil oyunculara yönelik donanımlarıyla tanınan RedMagic serisi, Çin pazarında vitrine çıkan yeni amiral gemisiyle çıtayı yukarı taşıyor. RedMagic 12 Pro Plus adını taşıyan model; yüksek kapasiteli bataryası, sıra dışı ekran tazeleme hızı ve kapsamlı soğutma mimarisiyle performans odaklı kullanıcılara hitap ediyor. Küresel pazarda RedMagic 12 Pro adıyla satışa sunulması öngörülen telefonun uluslararası çıkış takvimi ve fiyatlandırmasının 3 Kasım'da netleşeceği belirtiliyor.

Cihazın kalbinde Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 işlemcisi yer alırken, grafik ve oyun optimizasyonları için özel olarak geliştirilen RedCore R5 çipi devreye giriyor. Bu ikili yapı; ışın izleme, ortam aydınlatması ve küresel ışıklandırma gibi bilgisayar seviyesindeki görsel efektleri mobil ortama taşıyor. Ayrıca sistem, ara kareler üreterek hareket akıcılığını artıran kare enterpolasyonu teknolojisinden de yararlanıyor.

Ön panelde yer alan 6,85 inçlik ekran, 185 Hz seviyesine ulaşan yenileme hızıyla özellikle yüksek refleks gerektiren mücadeleci oyunlarda fark yaratmayı amaçlıyor. Ön kameranın ekranın altına gizlenmesi ve çerçevelerin bir milimetrenin altına indirilmesi sayesinde kesintisiz bir görüntü alanı elde ediliyor. Böylece cihaz, herhangi bir çentik ya da delik barındırmayan saf bir ekran deneyimi sunuyor.

RGB aydınlatmayla zenginleştirilen sıvı sirkülasyon sistemi, iç donanımın geniş bir yüzeyini kaplayarak ısının hızla uzaklaştırılmasını sağlıyor.

Tüm bu güçlü donanımı beslemek için tercih edilen 8400 mAh büyüklüğündeki batarya, uzun oyun oturumlarında prize bağlı kalma zorunluluğunu ciddi oranda azaltıyor. Devasa pil ünitesi, 120W kablolu ve 80W kablosuz şarj desteği sayesinde kısa sürede yeniden doldurulabiliyor.

AI YORUMU

Mobil oyun pazarında donanım rekabeti adeta masaüstü bilgisayarların sınırlarını zorlamaya başladı. 185 Hz gibi uç bir panel hızının ve ışın izleme gibi ağır grafik teknolojilerinin pratik karşılığı, tamamen oyun geliştiricilerinin bu donanımlara özel optimizasyon yapıp yapmayacağına bağlı. Kağıt üzerindeki bu etkileyici tablonun günlük pil verimliliğine ve yazılım kararlılığına nasıl yansıyacağını ise cihazın uzun süreli kullanıcı testleri belirleyecek.

Kaynak: Vietnam.vn Haberin tam sayfası →

Okumaya Devam Et
Teknoloji

Samsung Galaxy S27 Ultra'da İşlemci Değişikliğine Gidebilir

• Webtekno
Samsung Galaxy S27 Ultra'da İşlemci Değişikliğine Gidebilir
Fotoğraf: Webtekno

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, yeni amiral gemisi serisinde Qualcomm işlemci yerine kendi üretimi olan Exynos çipine yer vermeyi değerlendiriyor. Alınan bu kararın arkasında, testlerde tespit edilen aşırı ısınma ve performans sorunlarının olduğu belirtiliyor. Şirket, nihai kararını vermeden önce işlemci üreticisine ekim ayı ortasına kadar süre tanıdı.

  • Samsung, Galaxy S27 Ultra için Snapdragon 8 Elite Extreme Gen 6 işlemcisini test etti.
  • Dahili testlerde işlemcinin sıcaklık eşiklerini aşarak performans kısıtlamasına gittiği görüldü.
  • Sorun çözülmezse 2 nm üretim sürecine sahip 10 çekirdekli Exynos 2700 kullanılabilir.

Teknoloji kulislerinde konuşulan son iddialara göre, Samsung'un gelecek yıllarda piyasaya sürmeye hazırlandığı yeni nesil akıllı telefon ailesinde donanım tercihleri değişebilir. Özellikle serinin en üst segmentinde yer alacak cihaz için planlanan işlemci planlarında aksamalar yaşandığına dair raporlar, sektörde geniş yankı uyandırdı. Yapılan son değerlendirmeler, donanım tedariğinde köklü bir dönemeçten geçilebileceğini gösteriyor.

Ortaya çıkan bilgilere göre, şirketin mobil birimi tarafından gerçekleştirilen denemelerde, hedeflenen yeni nesil Qualcomm işlemcinin yoğun kullanım senaryolarında fazlasıyla ısındığı saptandı. Donanımın zarar görmesini engellemek amacıyla devreye giren güvenlik mekanizmaları frekans düşürülmesine neden olurken, bu durum performans kayıplarını da beraberinde getirdi. Karşılaşılan bu termal kararsızlık problemleri, yöneticileri alternatif çözümler aramaya yöneltti.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından ilgili çip üreticisine resmi bildirimde bulunulduğu ve performans standartlarının yakalanması için ekim ayının ortasına kadar bir mühlet tanındığı ifade ediliyor. Eğer bu süre zarfında istenilen kararlılık seviyesine ulaşılamazsa, şirketin kendi bünyesinde geliştirdiği alternatif yonga setini devreye sokmaya hazır olduğu bildiriliyor. Bu senaryo gerçekleşirse, uzun süredir Ultra serisinde dışarıdan tedarik edilen işlemci geleneği de son bulabilir.

Gündeme gelen alternatif yonga setinin ise markanın kendi yarı iletken birimi tarafından tasarlandığı ve gelişmiş bir üretim teknolojisi üzerine kurulduğu biliniyor. On çekirdekli mimariyle şekillendirilen bu özel bileşen, markanın kendi fabrikalarındaki modern üretim hatlarından çıkıyor. Beş yıllık bir aranın ardından en üst düzey amiral gemisi modeline geri dönebilecek olan bu bileşen, şirketin çip pazarındaki rekabet gücünü de doğrudan etkileme potansiyeli taşıyor.

AI YORUMU

Amiral gemisi telefonlarda işlemci tercihinin son dakikada değişme ihtimali, mobil pazarındaki güç dengeleri açısından oldukça kritik bir eşiktir. Qualcomm'un termal sorunları vaktinde çözememesi durumunda Exynos çiplerin yeniden zirveye dönmesi, Samsung'un dökümhane ve yarı iletken yatırımlarının geleceği adına belirleyici bir sınav olacaktır. Bu durum hem maliyetleri hem de küresel pazardaki cihaz performans algısını doğrudan şekillendirecektir.

Kaynak: Webtekno Haberin tam sayfası →

Okuma zinciri burada sona erdi Tüm haberlere göz at →
AI'YA SOR Bu haber hakkında merak ettiklerini sorabilirsin

İlgili Haberler