Türkiye'de yurt dışından getirilen cep telefonları için uygulanan IMEI kayıt ücreti, 2027 yılında yüzde 27,83'lük yeniden değerleme oranıyla 69 bin 358 TL'ye çıkıyor. Hesaplanan bu ilk tutar resmî kararlarla değişebilse de yolcu beraberinde cihaz getirme avantajını belirgin şekilde zayıflatıyor.
Öne çıkanlar
Yeniden değerleme oranının yansımasıyla 2027 IMEI ücreti 69.358 TL olarak hesaplandı.
Geçen yıl 54.258 TL olan kayıt bedelinde yaklaşık 15.100 TL artış öngörülüyor.
Yurt dışından getirilen cihazlar ile Türkiye fiyatı arasındaki makas 10.500 TL'ye düşüyor.
Haberin Detayı
2027 yılı için belirlenen yeniden değerleme verileri sonrasında yurt dışı cihaz kayıt harcındaki yeni tablo şekillendi. Ekim ayı enflasyon rakamlarıyla netleşen yüzde 27,83 oranı, telefon kayıt harcının 69 bin 358 TL seviyesine ulaşacağını gösteriyor. Resmi tebliğin yayımlanmasıyla kesinleşecek olan bu rakam, harç tutarında yaklaşık 15 bin 100 TL'lik doğrudan bir artış anlamına geliyor.
Açıklanan bu tutarın henüz nihai karar olmadığını vurgulamak gerekiyor. Yasal mevzuat çerçevesinde yetkili makamlar yeniden değerleme oranının altında veya üstünde bir artış uygulama hakkını saklı tutuyor. Nitekim geçmiş dönem uygulamalarına bakıldığında hesaplanan oran ile IMEI harcına yansıtılan zam miktarı arasında farklılıklar yaşanabildiği görülüyor.
Yurt dışı telefon harçlarındaki yükseliş grafiği son beş yılda çok hızlı bir ivme yakaladı. 2019 yılında 1.500 TL seviyesinde olan kayıt harcı, 2022'de 2 bin 738 TL'ye, 2024'te 31 bin 692 TL'ye çıkmıştı. 2025'te 45 bin 614 TL olan tutar, 2026 yılında ise 54 bin 258 TL olarak uygulanmıştı.
Yeni harç tutarı, yurt dışından amiral gemisi telefon satın almanın ekonomik mantığını büyük oranda değiştirecek. Örneğin 149 bin 999 TL yerel fiyatı olan bir iPhone 18 Pro Max modeli, ABD'den vergiler dahil yaklaşık 70 bin 145 TL karşılığında temin edilebiliyor. Bu maliyete 69 bin 358 TL'lik IMEI harcı eklendiğinde toplam rakam 139 bin 503 TL'ye yaklaşıyor.
Yolculuk ve konaklama giderleri hesaplamaya dahil edilmediğinde dahi iki seçenek arasındaki fark 10 bin 500 TL civarına geriliyor. Ulaşım bütçesi eklendiğinde yurt dışından cihaz getirmenin finansal bir avantajı kalmıyor. Herhangi bir oran indirimi yapılmaması durumunda söz konusu yeni tarife 1 Ocak 2027 tarihi itibarıyla resmen uygulanmaya başlayacak.
AI YORUMUHaberinAi editör analizi
Düzenli aralıklarla artırılan IMEI harç tutarları, yolcu beraberinde telefon getirme seçeneğini finansal açıdan işlevsiz hale getiriyor. 2027 yılı için öngörülen 69 bin 358 TL seviyesi, yolculuk masrafları dahil edildiğinde yerel pazardan alışveriş yapmayı tek mantıklı tercih kılacak. Bu durum doğrudan yurt dışı seyahatlerinde amiral gemisi cihaz satın almayı planlayan tüketicileri etkiliyor. Yetkili makamlar indirim yetkisini kullanmazsa önümüzdeki dönemde bireysel telefon ithalatı tamamen durma noktasına gelir.
#IMEI Kayıt Ücreti#Yeniden Değerleme Oranı#Akıllı Telefon#Yurt Dışı Telefon#Zam
AI'YA SORBu haber hakkında merak ettiklerini sorabilirsin
💬 Yorumlar
Hesap gerekmez · reklamsız
Yorumlar yükleniyor…
İlk yorumu sen yaz.
💬 Yorumlar kısa süre içinde açılacak. Bu arada görüşünü e-posta ile iletebilirsin.
Vivo, devasa 8.000 mAh kapasiteli bataryası ve askeri standartlardaki sağlamlığıyla dikkat çeken yeni bütçe dostu akıllı telefonu Y32 5G modelini tanıttı. Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 işlemcisinden güç alan cihaz, uzun süreli kullanım arayan kullanıcılara hitap eden teknik özellikleriyle öne çıkıyor.
8.000 mAh batarya kapasitesi ile uzun süreli kullanım deneyimi sunuyor
MIL-STD-810H askeri dayanıklılık ve IP69 sertifikalarıyla yüksek koruma sağlıyor
Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 işlemci ve 6 GB RAM desteğiyle geliyor
Teknoloji dünyasının yeni oyuncusu Vivo Y32 5G, özellikle enerji verimliliği ve fiziksel sağlamlık konularında kullanıcılara iddialı çözümler vadediyor. Cihazın bünyesinde yer alan 8.000 mAh değerindeki geniş batarya, gün içerisinde priz arama ihtiyacını ortadan kaldırarak uzun süreli bir mobil deneyim sunmayı hedefliyor. Tasarım tarafında ise 6,87 inç büyüklüğünde IPS LCD panel tercih edilmiş olup bu ekran 1.300 nit maksimum parlaklık ile dış ortamlarda dahi net bir görüntüleme imkanı sağlıyor.
Donanım tarafında Qualcomm'un 4nm üretim teknolojisiyle geliştirilen Snapdragon 4 Gen 2 işlemcisi cihazın merkezinde konumlanıyor. Kullanıcılar, depolama alanının yetersiz kaldığı durumlarda microSD kart desteği sayesinde bu kapasiteyi 2 TB seviyesine kadar artırabiliyor; ayrıca sanal RAM ile bellek yönetimi destekleniyor.
Dayanıklılık odaklı bir yapıya sahip olan model, IP68 ve IP69 sertifikaları sayesinde suya ve toza karşı tam bir koruma kalkanı sunuyor. MIL-STD-810H askeri standartları ile üretilen gövde yapısı, SGS tarafından onaylanan beş yıldızlı düşme dayanıklılığı ile desteklenerek fiziksel darbelere karşı ekstra güvenlik sağlıyor. Bu özellikler, zorlu koşullarda çalışan veya telefonunu yoğun bir şekilde kullanan kişiler için cihazın uzun ömürlü olmasını mümkün kılıyor.
Kamera donanımlarında ise 50 megapiksel çözünürlüğünde ana kamera ve yardımcı 2 megapiksel sensörün yer aldığı bir kurulum karşımıza çıkıyor. Ön tarafta yer alan 8 megapiksel çözünürlüklü selfie kamerası ise görüntülü görüşmelerin net bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı oluyor. Cihazın multimedya deneyimini güçlendirmek adına eklenen stereo hoparlörler, geniş ses çıkışıyla kullanıcıların içerik tüketim kalitesini bir üst seviyeye taşıyor.
Yazılım ve bağlantı tarafında Android 16 tabanlı OriginOS 6 arayüzü ile gelen telefon, modern bir kullanıcı deneyimi sunuyor. NFC desteği, Wi-Fi 5 ve Bluetooth 5.4 gibi güncel kablosuz bağlantı standartlarının yanı sıra yana yerleştirilen parmak izi okuyucu güvenlik için hızlı bir giriş sağlıyor. Dawn Gold ve Midnight Black renk seçenekleriyle piyasaya sürülecek olan modelin resmi fiyat etiketi ve satışa çıkacağı tarihler hakkındaki detayların önümüzdeki haftalarda paylaşılması bekleniyor.
AI YORUMU
Batarya kapasitesi ve fiziksel dayanıklılık standartlarını birleştiren bu model, günlük performans gereksinimlerinden ziyade cihazını uzun süre sorunsuz kullanmak isteyenleri hedefliyor. Snapdragon 4 Gen 2 yonga seti, günlük temel görevler için yeterli olsa da ağır oyunlarda veya çoklu işlemlerde orta segmentin üzerinde bir performans beklemek yanıltıcı olabilir. 8.000 mAh bataryanın getirdiği ekstra ağırlık, taşınabilirlik konusunda kullanıcının tercihlerine göre avantaj veya dezavantaj yaratacaktır. Askeri sertifikaların bu fiyat bandındaki bir cihazda standart haline gelmesi, rekabetçi pazarda markanın tercih edilebilirliğini artıracak bir unsur olarak öne çıkıyor.
Huawei'nin özel ekran oranına sahip Pura X View modeli, pazara çıkışının ardından 50 gün içinde 1 milyon adetlik satış eşiğini aştı. Yoğun talep nedeniyle şirket, tüketicilere 60 günlük bir ön sipariş süreci sunmak zorunda kaldı. Cihaz, Çin pazarında amiral gemisi kategorisinde zirveye yerleşti.
50 günde 1 milyon adetlik satış barajı aşıldı.
Yoğun talep nedeniyle 60 günlük ön sipariş süreci başlatıldı.
Cihaz, 16:9,5 oranlı 6,39 inçlik ekrana sahip.
Huawei, mobil telefon dünyasında standart dışı bir tasarım tercihine imza attığı Pura X View modeliyle beklenmedik bir başarıya ulaştı. 9 Eylül'de piyasaya sürülen bu amiral gemisi cihaz, yalnızca 50 gün gibi kısa bir sürede 1 milyon adetlik satış rekorunu geride bıraktı. Tencent Mobile Market Insights verileri, Ekim ayı boyunca haftalık satışların 100 bin adede yaklaştığını ve cihazın kendi kategorisinde pazarın lideri olduğunu ortaya koydu.
Tüketicilerden gelen yoğun talep, üretim ve tedarik zincirinde ciddi zorluklar yarattı. Stoklardaki hızla tükenme nedeniyle Huawei yetkilileri, 20 Ekim tarihinden itibaren 60 gün sürecek bir ön sipariş dönemini devreye aldı. Şirket, bu süreçte üretim kapasitesini optimize ederek tedarik sorununu çözmeyi ve bekleyen müşterilere cihazı teslim etmeyi hedefliyor. Bu durum, cihazın yalnızca teknik özellikleriyle değil, estetik tasarımıyla da ne kadar talep gördüğünü gösteriyor.
Pura X View'un bu denli ilgi çekmesinin başlıca nedeni, sektörde alışılmadık düzeyde geniş olan 16:9,5 ekran oranı ve 6,39 inçlik paneli oluyor. 2232 x 1320 piksel çözünürlük sunan bu ekran, 1,05 mm inceliğindeki çerçeveleriyle modern bir görsellik sağlarken, kullanıcılarına medya tüketimi ve çoklu görev işlemleri için geniş bir altyapı sunuyor. Standart 19:9 veya 20:9 oranların dışına çıkılması, özellikle içerik üreticileri ve oyun tutkunları açısından pratik bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor.
Donanım tarafında ise Huawei, Kirin 9030S yonga setine yer verirken, 12 GB RAM ve 256 GB depolama alanı ile donanımı destekledi. Ekran teknolojisi, 120 Hz yenileme hızı ve 2160 Hz PWM karartma özelliğiyle uzun süreli kullanımda göz yorgunluğunu azaltmayı amaçlıyor. Dış etkenlere karşı dayanıklılığı artırmak için Huawei'nin geliştirdiği Kunlun cam koruması tercih edilirken, 6500 nit tepe parlaklık değeri güneş ışığı altında bile net bir görüntü kalitesi sağlıyor. Başlangıç fiyatının 6000 yuan (yaklaşık 900 dolar) olması, bu üst düzey donanımı hedef kitlesi için erişilebilir kılıyor.
Amiral gemisi segmentindeki rekabet giderek sertleşirken, Huawei'nin bu modeliyle elde ettiği ivme, markanın Çin pazarındaki konumunu da yeniden şekillendiriyor. Rakip üreticilerin çoğunlukla standart ekran oranlarına bağlı kaldığı bir dönemde, Huawei'nin farklılaşma stratejisinin meyvelerini vermesi dikkat çekici bir gelişme. Ön sipariş sürecinin uzunluğu, tüketicilerin sabrını test ederken, Huawei'nin lojistik kapasitesini de kırmızı çizgi haline getirdi. Üretimdeki iyileştirmelerin ne zaman tamamlanacağı, cihazın stok durumunu belirleyecek en kritik faktör olacak.
AI YORUMU
Ekran oranı tartışması, Pura X View'un 50 günde 1 milyon satışla kanıtladığı rakamın karşısında teorik bir tartışma düzeyine düştü. 16:9,5 oranı, standart 19:9'luk ekranlara kıyasla horizontal içerik tüketimi ve çoklu görev için somut bir alan kazandırıyor; bu da kullanıcının günlük iş akışında doğrudan bir verimlilik artışı demek. 900 dolar bandındaki bu cihaz, iddialı donanımıyla rakiplerine fiyat/performans açısından baskı kurarken, 60 günlük bekleme süresi markanın tedarik zinciri riskini de gözler önüne seriyor. Huawei bu hamleyle estetiği fonksiyonla harmanlayarak, standart dışı tasarımın niş değil kitle pazarı ürünleri için de kârlı olabileceğini gösterdi.
Honor, giriş seviyesi akıllı telefon pazarındaki yeni modeli X8e 4G'yi duyurdu. 108MP ana kamerası ve 7.700mAh kapasiteli devasa bataryasıyla dikkat çeken cihaz, ekstrem sıcaklıklarda çalışabilen dayanıklı gövde yapısıyla öne çıkıyor. Azerbaycan pazarında satışa sunulan telefon, 6GB RAM ve 256GB depolama alanıyla kullanıcılarla buluşuyor.
7.700mAh kapasiteli batarya, 45W hızlı şarj desteği ile uzun süreli kullanım sunuyor.
108MP çözünürlüğündeki ana kamera, giriş seviyesindeki cihazlar arasında nadir görülen bir özellik.
IP68, IP69 ve IP69K sertifikaları sayesinde aşırı sıcak ve tozlu ortamlara tam direnç sağlıyor.
Honor, giriş seviyesi telefon segmentini genişletmeye devam ederek X8e 4G modelini resmen tanıttı. Azerbaycan'da listelenen cihaz, teknik donanımı ve özellikle dış etkenlere karşı sağladığı üstün dayanıklılıkla pazarda yeni bir alternatif oluşturuyor. Tasarım ve teknik özellikler bakımından ağustos ayında duyurulan X7e Plus ile benzer bir çizgide ilerleyen telefon, 6.87 inç boyutundaki 120Hz yenileme hızı sunan geniş LCD paneliyle akıcı bir görüntü deneyimi vadediyor.
Cihazın donanım merkezinde, orta seviye telefonlarda sıkça tercih edilen 6nm üretim teknolojisine sahip Snapdragon 685 yonga seti yer alıyor. Adreno 610 grafik birimini barındıran bu yapı, 4G bağlantı desteği ve çift nano-SIM yuvası ile günlük iletişim ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. Yazılım tarafında ise güncel MagicOS 10 arayüzü ve Android 16 işletim sistemiyle kutudan çıkan telefon, yazılımsal kararlılık konusunda güncel standartları koruyor.
Telefonun en çok öne çıkan unsurlarının başında, 108MP çözünürlüklü ana kamera sensörü geliyor. Bu sensör, uygun fiyatlı cihazlarda yüksek netlikte fotoğraf çekimi yapmak isteyenler için önemli bir detay oluşturuyor. Ön taraftaki delikli ekran tasarımına entegre edilen 5MP selfie kamerası ise temel sosyal medya ve görüntülü görüşme gereksinimlerini karşılamak üzere optimize edilmiş durumda.
Dayanıklılık konusunda ise Honor X8e 4G, giriş segmentinin sınırlarını zorlayarak IP68, IP69 ve IP69K sertifikalarını bünyesinde barındırıyor. Bu sayede cihaz, yüksek basınçlı su jetlerine ve ekstrem sıcaklık değişimlerine karşı tam koruma sağlıyor. Telefon, -30°C ile +50°C arasındaki zorlu hava şartlarında dahi fonksiyonelliğini kaybetmeden çalışmaya devam edebiliyor. SGS onaylı 5 yıldızlı darbe dayanıklılığına ek olarak, 2.5 metre yükseklikten düşmelere karşı direnç gösteren sağlam kasası, uzun ömürlü bir kullanım vaat ediyor.
Cihazın sunduğu 7.700mAh kapasiteli devasa batarya, 45W Honor SuperCharge teknolojisi ile hızlıca doldurulabiliyor. 6GB RAM ve 256GB depolama alanı ile listelenen telefon, kullanıcılarına geniş bir dosya saklama kapasitesi sunuyor. Yerel perakendecilerde 820 AZN fiyat etiketiyle satılan model; yağmurlu havalarda dokunmatik ekranın hata vermeden çalışması ve özel su altı çekim modu gibi kullanıcı odaklı geliştirmelerle segmentinde farklı bir yerde konumlanıyor.
AI YORUMU
Honor X8e 4G, standart bir giriş seviyesi telefonun ötesine geçerek dayanıklılığı ön planda tutan kullanıcılar için tasarlanmış bir cihaz. Özellikle 7.700mAh batarya kapasitesinin 45W hızla desteklenmesi, günlük kullanımda şarj endişesini tamamen ortadan kaldırabilecek bir performans potansiyeli taşıyor. 108MP kamerayı bu segmentte konumlandırmak, fiyat/performans odaklı tüketiciler için cazip bir seçenek oluşturuyor. Ekstrem sıcaklıklarda çalışma becerisi, cihazı sadece ev içi kullanım için değil, zorlu koşullarda çalışan saha personeli için de işlevsel bir hale getirebilir.
Vivo, orta segment Y600 modelini 10.000 mAh kapasiteli bataryasıyla tanıttı ve cihaz 32 saat 37 dakika video oynatarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Telefon 6,83 inç AMOLED ekran, 120 Hz yenileme ve 44 W hızlı şarj desteği sunuyor, ilk etapta Çin pazarına çıkacak.
10.000 mAh batarya 32 saat 37 dakika video oynatma süresi sağladı
6,83 inç AMOLED ekran 120 Hz yenileme ve HDR‑10‑bit renk desteği
44 W hızlı şarj ve tersine şarj, kızılötesi kontrol gibi ek özellikler
Vivo, Y600 modelini teknoloji meraklıları için iddialı bir seçenek olarak piyasaya sürdü. Orta segmentte yer alan bu akıllı telefon, 6,83 inçlik AMOLED ekranda 120 Hz yenileme hızı ve HDR‑10‑bit renk desteğiyle görsel deneyimi üst seviyeye taşıyor. Ekranın kenar çerçevesi ince tasarlanmış, dokunmatik yanıt hızı ise oyun ve video izleme sırasında akıcı bir kullanım sağlıyor.
Cihazın en çarpıcı özelliği, 10.000 mAh kapasiteli bataryası. Vivo, bu büyük enerji deposunun 32 saat 37 dakika kesintisiz video oynatabildiğini ve bu performansla Guinness Rekorlar Kitabı'na girdiğini duyurdu. Bu süre, aynı sınıftaki diğer akıllı telefonların ortalama video oynatma süresinin çok üzerindedir ve uzun yolculuklarda ya da şarj sıkıntısı yaşayan kullanıcılar için büyük bir avantaj sunuyor.
Y600, 44 W hızlı şarj desteğiyle yalnızca birkaç dakikada %50 şarj olabiliyor. Ayrıca tersine şarj özelliği sayesinde diğer cihazları da şarj edebiliyor. Telefon, kızılötesi kontrol, 10‑bit renk işleme ve HDR video kaydı gibi ileri seviye multimedya özelliklerine de sahip. Bu teknik donanımlar, cihazı sadece batarya kapasitesiyle değil, çok yönlü kullanım imkanıyla da öne çıkarıyor.
Ürün, öncelikle Çin pazarında satışa sunulacak ve global pazarda farklı isimler altında yer alması planlanıyor. Vivo, Y600'ün fiyatını orta segment kullanıcılarına uygun tutmayı hedefliyor, ancak henüz resmi bir fiyat açıklanmadı. Rekor kıran batarya ve yüksek yenileme hızı, markanın rekabetçi konumunu güçlendirmesi bekleniyor.
Gelecek aylarda Y600'ün satışa sunulmasıyla birlikte, rakip markaların benzer kapasitede bataryalı modellerle pazara girmesi muhtemel. Kullanıcılar, uzun pil ömrü ve yüksek ekran yenileme hızı gibi özelliklerin birleşimini deneyimleyerek, daha az şarj sıkıntısı ve daha akıcı bir multimedya deneyimi elde edecekler. Vivo, bu modeliyle orta segmentte performans ve dayanıklılık dengesini yeniden tanımlamayı amaçlıyor.
AI YORUMU
Vivo, Y600'ün 10.000 mAh bataryasını Guinness rekoru ile destekleyerek uzun pil ömrüne odaklanmalı. Bu, cihazın 32 saatlik video süresiyle kanıtlandığı gibi, yoğun medya tüketicileri için kritik bir avantaj. Orta segment kullanıcıları, yüksek yenileme hızı ve hızlı şarjı da içeren bu paketten fayda sağlayacak. Ancak, aynı segmentteki rakip modellerin batarya kapasiteleri genellikle 4.000‑5.000 mAh seviyesinde, bu da Y600'ü belirgin bir farkla öne çıkarıyor.